דגשים לכתיבת קורות חיים

קורות חיים

אולי עוד לפני שלב חיפוש העבודה, חשוב שיהיו לנו קורות חיים מעודכנים וערוכים היטב. רכזי גיוס מקדישים כ 8 שניות בממוצע לקריאת קו"ח ולכן, קובץ קורות חיים ענייני ותמציתי, הוא קריטי עבור הגדלת הסיכויים לקבל זימון לראיון. כאשר ניגשים לכתיבת קורות חיים, קחו בחשבון את הנקודות הבאות:
הקפידו שקורות החיים יתפרשו על עמוד אחד בלבד.
פרטים אישיים – חשוב שכל פרטי ההתקשרות יופיעו על גבי קורות החיים. כדאי גם לציין תאריך לידה: ראשית, זוהי בשום אופן לא חולשה ושנית, עדיף להימנע מ"הפתעות".

אנחנו ממליצים לכתוב מעט "על עצמכם", לא יותר מ 2-3 משפטים שיספרו מעט ממה שהניסיון וההשכלה לא מספרים (כישורים נוספים, תחומי עניין שעשויים להיות רלוונטיים למשרות שונות)

ניסיון תעסוקתי – הניסיון הוא הפרמטר החשוב ביותר עבור המעסיק. כדאי לציין את שם החברה, התפקיד ובכמה מילים את תחום האחריות. כדאי להתאים את הצגת הניסיון התעסוקתי לדרישות המשרה הנחשקת. לדוגמה, אם המשרה היא משרת מכירות יש להדגשי ניסיון כזה על פני אחרים.

השכלה – ציון השכלה רלוונטית. לרוב, כדאי להתייחס להשכלה על תיכונית. מפאת הגיל, ההשכלה התיכונית היא קצת פחות רלוונטית (למרות שאם המקצוע דורש ידע ספציפי שנרכש בתיכון, אפשר לציין זאת)

יישומי מחשב – כיום, רוב המשרות דורשות ידע בסיסי במחשבים. כל ידע נוסף מוסיף וחשוב לציין אותו.

שפות – יש לציין את השפות בהן אתם שולטים ואת רמת השליטה. (ישנן משרות ששפות מסוימות בשליטה מסוימת הן חלק מהדרישות).

המלצות – חשוב שיהיו במידה והמעסיק יבקש.

טיפ: המיון הראשוני של קורות החיים נעשה היום על ידי מערכות "אוטומטיות" שממיינות קורות חיים על בסיס "מילות מפתח" שמופיעות בדרישות התפקיד. לכן, כדאי להקפיד על כך שמילים מסוימות, כגון תכנות מחשב ספציפיות, שמופיעות בדרישות המשרה, יצוינו גם בקורות החיים.


 

 

איך לכתוב קורות חיים בגיל השלישי

מאת: אלי וויליאמס,Media  Demand

 

אם אתם אזרחים ותיקים המחפשים עבודה, ייתכן שהאתגר הגדול ביותר העומד בפניכם הוא להציג את עצמכם כמתאימים למקום עבודה מודרני. במקום להתמקד אך ורק בניסיון המקצועי, הציגו את הכישורים שיש לכם והצניעו מידע שיכול להעיד שאתם בעלי כישורי יתר.

הדגישו מיומנויות ויכולות

אל תגבילו את פירוט הכישורים שלכם לצד המקצועי בלבד. כל המיומנויות וההישגים שצברתם רלוונטיים, לכן רצוי לכלול אותם בקורות החיים אם הם קשורים למשרות שאתם מחפשים. אם למדתם בכוחות עצמכם שפה זרה, שימוש ביישומי מחשב או כל מיומנות אחרת, ציינו זאת גם אם הם לא היו חלק מהמשימות שלכם במקום העבודה. הדגישו את הניסיון שצברתם בעזרת קורות חיים המבוססים על יכולות או הישגים. לא כדאי להסתפק רק בציון מקומות העבודה בסדר כרונולוגי, אלא לפתוח בפסקה המפרטת שלושה או ארבעה כישורים שמתאימים לעבודה שאתם מחפשים. תארו איך השתמשתם בכישורים הללו במקומות עבודה קודמים, וציינו נתונים ספציפיים כמו: "בזכות זה עלו המכירות ב-15 אחוז".

ציינו רק מידע עדכני

אין צורך לפרט את כל ההיסטוריה המקצועית שלכם, בייחוד אם היא משתרעת על פני כמה עשורים. היסטוריה ארוכה מושכת תשומת לב לגילכם, וחלק מהניסיון עלול להיות לא רלוונטי בגלל השינויים שחלו עם השנים בתחום. רצוי לציין ניסיון תעסוקתי מ-15 עד 20 השנים האחרונות, או לכלול שלוש או ארבע משרות אחרונות. אם החלטתם לכלול עבודות מוקדמות יותר, כדאי להשמיט את תאריכי התעסוקה ואת תאריכי הלימודים.

הצניעו תארים

אם החזקתם במשרות בכירות כמו סגן נשיא או מנהל ראשי, מעסיקים עלולים לחשוב שאתם בעלי כישורי יתר אם אתם מבקשים להתקבל למשרה נמוכה יותר בסולם הדרגות. מבוגרים רבים, במיוחד אלה שיצאו לגמלאות, מעוניינים להישאר חלק מכוח העבודה, לפחות באופן חלקי, ומחפשים תפקידים תובעניים פחות מאלה שהם החזיקו בהם בשנותיהם המקצועיות. עם זאת, אם תפקידכם האחרון היה מנכ"ל, מעסיקים יהססו להעסיק אתכם כאיש מכירות. במידה ואתם מחפשים תפקיד זוטר באופן משמעותי ביחס לתפקידכם האחרון, רככו את התואר. למשל, מנהל בכיר במקום סגן נשיא.

מלאו פערים

אם לא עבדתם במשך שנים אחדות, אולי כי נשארתם בבית לגדל את הילדים ואולי מסיבות אחרות, נסו לטשטש את הפערים בפירוט הכרונולוגי של הניסיון המקצועי. במקום לכתוב שהייתם מחוסרי עבודה, תארו את משימותיכם בתקופה הזאת ואיך היכולות שפיתחתם ישרתו אתכם בתפקיד המבוקש. צרו פרק שכותרתו "הורה במשרה מלאה", למשל, ופרטו את תחומי האחריות שלכם כפי שהייתם עושים לגבי משרה בתשלום. אפשר לכלול למשל בו את ניהול תקציב הבית. אם התנדבתם בעבר, בין שבוועד הבית, בוועד הורים בית ספרי או בארגון חברתי כזה או אחר, צרו פרק נפרד לפעילות התנדבותית וציינו מה עשיתם ואלו יכולות רכשתם. מובן שרצוי לציין בקורות החיים גם משרות חלקיות וזמניות.